Pełnomocnicy ds. Osób Niepełnosprawnych na uczelniach

Wszystko o studiach wyższych, studia dla osób niepełnosprawnych, uczelnie itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ashanti
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

Pełnomocnicy ds. Osób Niepełnosprawnych na uczelniach

#1 Post autor: Ashanti » 08 sie 2005 09:33

1. Uniwersytet Warszawski Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Mgr Paweł Wdówik ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa tel. 0*22 552 42 22, e-mail: bon@mercury.ci.uw.edu.pl http://www.uw.edu.pl
2. Uniwersytet Gdański (58) 552-94-91 fax (58)552-90-36, pelnomocnik@cogito.univ.gda.pl Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych dr Anna Kobylańska, pracownik Instytutu Pedagogiki
3. Uniwersytet Jagielloński Pełnomocnik Rektora UJ ds. Osób Niepełnosprawnych mgr Ireneusz Białek Collegium Novum pokój 11 a ul. Gołębia 24 31-007 Kraków tel. 0*12 431-06-64, 422-10-33 w. 1264 e-mail: bialek@adm.uj.edu.pl http://www.uj.edu.pl
4. Uniwersytet Łódzki Pełnomocnik Rektora UŁ ds. Osób Niepełnosprawnych dr Dorota Podgórska-Jachnik ul. Narutowicza 65 90-131 Łódź (42) 665 55 59 depejot@wp.pl Godziny dyżurów: • wtorek, godz. 13.30 - 14.30 • środa, godz. 13.30 - 14.30 http://www.uni.lodz.pl
5. Katolicki Uniwersytet Lubelski Prof. Bogusław Marek Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych (081)445 43 32 fax (81) 445-41-97 bmarek@kul.lublin.pl
6. Politechnika Łódzka prof. Izabela Frątczak - Wasiak ul. Ks. Skorupki 6/8 90-532 Łódź 042 631 33 37 sekretariat 042 631 33 50 iwasiak@p.lodz.pl http://www.p.lodz.pl
7. Akademia Podlaska Dyr. Centrum Kształcenia I Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Beata Harań ul. Żytnia 17/19, 08-110 Siedlce 0*25 643 17 39 e-mail: ckiron@ap.siedlce.pl http://www.ap.siedlce.pl
8. Uniwersytet Śląski Dział ds. Studenckich mgr Anna Wandzel ul. Bankowa 14 pokój 410a 40-007 Katowice tel. 0*32 258 72 38, 258 24 41 w. 1672 e-mail: sn@us.edu.pl http://www.us.edu.pl
9. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Mgr Sylwia Nosaczewska (Zakład Pedagogiki Specjalnej) ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn (89) 524 62 42 / 82, (89) 523 49 13 sylwia.nosarzewska@uwm.edu.pl
10. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Biuro Pełnomocnika ds. Studentów Niepełnosprawnych ul. Szamarzewskiego 89, pokój nr 17 (Wydział Studiów Edukacyjnych) 60-568 Poznań tel.: 0*61 829 20 55 Biuro jest czynne w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10-11 Funkcje pełnomocnika pełnią dr Barbara Szychowiak i mgr Roman Durda
11. Politechnika Warszawska Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych dr Dariusz Radomski D.Radomski@ire.pw.edu.pl
12. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych dr Kazimierz Szałata k.szalata@wp.pl
13. Akademia Wychowania Fizycznego Beata Wojtyczek Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych beata.wojtyczek@awf.edu.pl
14. Akademia Ekonomiczna w Krakowie dr hab. Janina Filek Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych 012 293 53 72 sprawin@ae.krakow.pl filekj@ae.krakow.pl
15. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Tomasz Wieczerzak Pełnomocnik Samorządu Studentów ds. Osób Niepełnosprawnych 056 611 42 52 pelnomoc@stud.uni.torun.pl
16. Akademia Górniczo- Hutnicza Andrzej Wójtowicz Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych tel. 0*12 622 26 04, e-mail:on@agh.edu.pl wujek@agh.edu.pl
17. Kolegium Karkonoskie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jeleniej Górze Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Dr Izabela Fornalik 075 642 05 42 izabela.fornalik@kk.jgora.pl
18. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych mgr Dorota Michor Al. Niepodległości 2 61-874 Poznań tel. 0*61 655 33 01, d.michor@wsb.poznan.pl http://www.wsb.poznan.pl
19. Akademia Pedagogiczna w KrakowiePełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Dr Małgorzata Trojańska mtroj@ap.krakow.pl
20. Politechnika Poznańska Pełnomocnik Rektora ds. O.N. prof. dr hab. inż. architekt Andrzej E. Gałkowski andrzej_gałkowski@wp.pl 061 665 32 93, fax 061 665 33 00
21. Politechnika Krakowska Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Mgr inż. Jan Ortyl ortylj@interia.pl
22. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Dr Grażyna Kwaśniewska 0*81 537 63 39 Autor: Dorota Landsberger źródło: http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/2548
jestem szczęśliwą mężatką i mamą prawie 2-letniego Nikodema :)

Emilianka
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Pełnomocnicy ds. Osób Niepełnosprawnych na uczelniachh

#2 Post autor: Emilianka » 16 lut 2007 14:43

Biuro Osó Niepełnosprawnych na UW:

http://www.bon.uw.edu.pl

sunflower
Nastolatek
Nastolatek

#3 Post autor: sunflower » 16 lut 2007 15:41

a Opole?

Awatar użytkownika
tynka
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#4 Post autor: tynka » 18 lis 2008 20:17

co do uamu to teraz to jest pokój nr. 1 budynek AB
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. " Mark Twain

vns
Noworodek

Re: Pełnomocnicy ds. Osób Niepełnosprawnych na uczelniach

#5 Post autor: vns » 30 sty 2010 22:36

Więc, ponieważ jestem os. niepełnosprawną i mam pewne doświadczenia uczelniane, chcę w dobrej wierze się nimi podzielić.

Rok temu próbowałam SWPS. Rozmawiałam z osobą za te sprawy odpowiedzialną i dowiedziałam się, że jest ona odpowiedzialna wyłącznie za sprawy techniczne, zaś wszelkie decyzje podejmowane są na wydziałach. Usłyszałam też (dwukrotnie), że wszelkie egzaminy na wydziale psychologii polegają wyłącznie na wybraniu z 4 możliwości, co może zrobić nawet paralityk, a gdy próbowałam wspomnieć, że na SWPS jest kilka wydziałów, np. prawa i filologiczny, zostałam wyproszona. Więc dałam sobie spokój.

Co do uniwersytetów państwowych, to w oparciu o doświadczenia moje i przyjaciół w nieszczęściu, przede wszystkim ostrzegam przed UJ.
Pominąwszy, że są wydziały, które traktują zdrowie jako jeden z warunków studiowania i ukończenia (psychologia, psychologia stosowana, itd.), pełnomocnik jest wyłącznie ciałem doradczym i realnie nic nie może, nawet gdyby chciał. Co gorsza, osoba stanowisko to sprawująca (wraz z żoną) jest wybitnie niezrównoważona, do tego stopnia, że kiedy rozmawia z interesantem, milczy i słucha, a pyta żona - inaczej jest ciągła obawa, że znów wybuchnie. Niestety, niewiele większy stopień równowagi mentalnej charakteryzuje też i jego żonę. Pominąwszy fakt, że w zasadzie większość ew. opinii wydawanych jest na niekorzyść "podopiecznych". Jeżeli ktoś marzy o UJ, to szczerze odradzam.

Inaczej jest na UW. BON ma realne możliwości i jest liczącą się grupą nacisku. Problem w czym innym. W Biurze osób za samych studentów, którzy stanowią ilościowo zapewne margines, odpowiedzialne są oficjalnie dwie osoby, a faktycznie jedna. W związku z powyższym głównym ich problemem jest uniknięcie zmiażdżenia nawałem pracy, tzn. spychotechnika - i robią wszystko, żeby mieć jak najmniej pracy. Trzy lata temu osoba, zajmująca się osobiście opieką nad studentami, uzyskała rangę zastępcy kierownika Biura i władzę znacznie zwiększającą możliwości w tym zakresie, i załatwienie jakiekolwiek pomocy na wydziale zaczęło graniczyć z niepodobieństwem. W dodatku, ze specjalności uzyskanej na APS jest resocjalizatorem i nagminnie staje po stronie wydziału, zaś jej styl zachowania wobec podopiecznych jest zbliżony do wychowawcy w placówce poprawczej, i naprawdę jest cholernie mocna, osoba próbująca wyegzekwować pomoc jest w zasadzie bez szans.
Zaś sam Pełnomocnik, człowiek skądinąd dobry, choć srogi, coraz bardziej zamyka się w sobie i udziela głównie na konferencjach, oraz na różnych forach usiłuje różne rzeczy udowodnić - kłótnia ze sztuardessą (nie chciała wpuścić jego psa do samolotu), potem to samo, gdy koło uczelni został potrącony przez samochód... wszystko to ma swój walor ideowy, ale nie polepsza losu studenta-inwalidy. Pomimo to, z dwojga złego zdecydowanie odradzam UJ.

To, o czym piszę, jest tematem tabu.
Nie musicie się ze wszystkim zgadzać, ale, jeśli pójdziecie po linii najmniejszego oporu i to ocenzurujecie, ktoś może przez Was ucierpieć.

Awatar użytkownika
Iwonia
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#6 Post autor: Iwonia » 31 sty 2010 10:35

vns pisze:To, o czym piszę, jest tematem tabu.
Nie musicie się ze wszystkim zgadzać, ale, jeśli pójdziecie po linii najmniejszego oporu i to ocenzurujecie, ktoś może przez Was ucierpieć.
...nie sądzę aby Twój post miał być ocenzurowany tylko dlatego ,że Twoim zdaniem rola osób odpowiedzialnych za pomoc studentom niepełnosprawnym na niektórych uczelniach jest taka, jaka jest, czyli często marginalna i nic nie wnosząca ......ja nie mam doświadczeń w tym względzie , jako że studiowałam na UMCS-ie jako osoba zdrowa, ale wiem , jak załatwia się sprawy w rektoracie i jak to funkcjonuje - swoją drogą to państwo w państwie i często nawet zdrowemu trudno sobie z niektórymi rzeczami dać radę ...no ale to jest poza tematem ...
vns pisze:Więc, ponieważ jestem os. niepełnosprawną i mam pewne doświadczenia uczelniane, chcę w dobrej wierze się nimi podzielić.
...mam nadzieję,że tak właśnie jest .. :D Pozdrawiam :D
Obrazek
Iwona mama Huberta RKiW.

Awatar użytkownika
tynka
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#7 Post autor: tynka » 31 sty 2010 11:41

Skoro ten temat został poruszony to ja wypowiem się na temat BON-u na UAM-ie. Szczerze to byłam mile zaskoczona postawą pełnomocnika ds. studentów niepełnosprawnych. kiedy mamy jakiś problem to możemy się do niego zwrócić. Nasza Uczelnia duży nacisk kładzie na aktywizację ON., więc to on we współpracy z zarządem organizuje różnego rodzaju rzeczy jak np. dojazd na zajęcia wf, sprawa dostosowania Uczelni itd. dużo by o tym pisać :)
Dodam tylko, że pan mgr Durda sam jest osobą niepełnosprawną, więc może bardziej wczuwa się w swoja rolę :)
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. " Mark Twain

Paulinka1985

#8 Post autor: Paulinka1985 » 31 mar 2010 20:52

Nie prawdą jest jakoby BON na UJ był zły.Studiuje na UJ korzystam z tego biura współpraca przebiega bez zarzutu.Pozdrawiam.

Paulinka1985

#9 Post autor: Paulinka1985 » 05 kwie 2010 13:24

Jak ktoś chce studiować to będzie studiował a nie najeżdzał naBON w różnych uczelniach.Dziwne na UJ źle na UW źle a gdzie w takim razie jest dobrze?.Tak to jest jak sie ma postawę roszczeniową to każde biuro przy uczelni wypnie się na współprace.

piesfafik
Przedszkolak
Przedszkolak

#10 Post autor: piesfafik » 05 kwie 2010 15:49

Paulinka,
Tak przy okazji innej dyskusji pomyslam sobie ze bardzo nie lubie slowa "postawa roszczeniowa", bo wydaje mi sie ze jest czesto uzywane zeby pozbyc sie niepelnosprawnych ktorzy domagaja sie swoich praw.
Ja wiem ze jest spora grupa ludzi co nic nie robia a maja wiele wymagan, ale w sumie to mi sie wydaje ze niepelnosprawni w Polsce ( i w innych krajach tez) nie maja pelnego dostepu do nauki, pracy na wolnym rynku, rekreacji, mediow itp.

Paulinka1985

#11 Post autor: Paulinka1985 » 05 kwie 2010 16:31

Jak nazwiesz osobę która nalatuje na wszystkich pełnomocników ds ON na uczelniach.?Nie wiem jak jest na UW czy innych uczelniach ale wiem jak jest w biurze na UJ mi się współpraca układa inni też nie narzekają i wierz mi ,że oni chcą pomóc nie zaszkodzić. Mówienie o kimś niezrownoważony psychicznie jest nadużyciem i to dużym .Różni są ON i różni są zdrowi ale osoby niepełnosprawne też nie są czasami w porządku.Jednym słowem Biura ds osób niepełnosprawnych na UJ będe bronić jak niepodległości. Osoba która napisała o swoich przemyślenia według mnie nie widzi winy w sobie a w innych z takim nastawieniem to niech zostanie w domu na rencie i ogląda tv.

piesfafik
Przedszkolak
Przedszkolak

#12 Post autor: piesfafik » 05 kwie 2010 19:13

Nie chodzi mi o pelnomocnikow, bo nie mam o tym zielonego pojecia, więc to co napisalam bylo na marginesie dyskusji o pelnomocnikach. Mowilam o samym sformulowaniu "postawa roszczeniowa" - że czesto jak niepelnosprawny czegos chce to mu się mowi, że ma "postawę roszczeniową" zeby się zamknal i nie robil problemu.
Wiem, że są ludzie do ktorych to slowo pasuje jak ulal, ale chyba jest naduzywane. Pamietam jak kiedys Związek Niewidomych twierdzil, że niewidoma dziewczyna co chciala brac udzial w "Milionerach" ma "postawę roszczeniową". A dziewczyna miala absolutną rację.

Paulinka1985

#13 Post autor: Paulinka1985 » 05 kwie 2010 19:27

Termin postawa roszczeniowa jest bardzo delikatną sprawą. Znam osoby niepełnosprawne, które krzykiem i chamstwem np. na urzędników państwowych chcą coś np. wymusić, bo im się należy, a np. nie ma możliwości im tego dać z rożnych przyczyn, bo kombinują, biorą na litość. Znam też drugą stronę, gdzie osoby zdrowe żeby się pozbyć delikwenta dał mu do zrozumienia, że ma postawę roszczeniową. Uwierz mi ludzie niepełnosprawni też potrafią świetnie wykorzystywać. Kiedyś stałam koło kolegi studenta w sekretariacie jednej z katedr na Uniwersytecie student chciał wziąć na litość prof. mówiąc
cytuje "Wierzę, że prof. to dobry człowiek i zgodzi się na przesunięcie egzaminu. Kobieto proszę więc przynieść zaświadczenie lekarskie no wie Pani no i zaczęła się gadka jaka ona to niedobra. Chce Ci uzmysłowić, że niepełnosprawni to nie święte krowy, a to, że wy zdrowi traktujecie nas czasami źle to jest też nasza wina. Może Ci z Milionerów nie mieli jak dostosować do niej programu np. w języku Brajla, a że usłyszała tak jak usłyszała powiedzieli żeby się nie wysilać niestety przykre, ale prawdziwe. Może jestem dziwna, ale ja nie mam postawy roszczeniowej i nie lubię jak ją ktoś ma to psuje później obraz osób z niepełnosprawnością.

piesfafik
Przedszkolak
Przedszkolak

#14 Post autor: piesfafik » 05 kwie 2010 21:47

Wiem doskonale, że niepelnosprawni to nie swiete krowy. To po prostu normalni ludzie - jedni leniwi, inni pracowici, jedni egoistyczni, inni wrecz przeciwnie.
Ale powinni miec takie same prawa jak reszta, a zeby te prawa miec to trzeba o nie walczyc. Nic z nieba nie spada. Jest takie powiedzonko: "good girls never make history"
(grzeczne dziewczynki nie wchodza do historii, czyli nie są slyszane). To samo w jakis sposob stosuje się do niepelnosprawnych. Nie zawsze musisz byc grzeczną dziewczynką, czasem mozesz się zezloscic i tupnac noga.
Ta dziewczyna z "Milionerów" nie chciala nic za darmo, chciala grac jak inni (tam zreszta i tak czytaja pytania).

Paulinka1985

#15 Post autor: Paulinka1985 » 05 kwie 2010 22:03

Walczyć o prawa? tak zgadzam się, ale czasami niestety głową muru nie przebijesz. Tupać można tylko jak długo... przepraszam, ale mam doła...

Awatar użytkownika
lukasz_m84
Nastolatek
Nastolatek
Kontakt:

#16 Post autor: lukasz_m84 » 04 maja 2010 21:18

piesfafik pisze:Ta dziewczyna z "Milionerów" nie chciala nic za darmo, chciala grac jak inni (tam zreszta i tak czytaja pytania).
Przepraszam, ze podlaczam sie pod stary watek, ale mam potrzebe wyrazenia wlasnego zdania.

Mam takie pytania: czy jesli zamkniesz oczy to trafisz palcem w odpowiedni przycisk na ekranie dotykowym? Albo chociaz myszka? A nawet jesli trafisz i odpowiesz dobrze, to czy juz dawno nie bedzie po zabawie? A moze dac asystenta do odpowiedzi? Ale kto wowczas bedzie gral- asystent czy osoba niewidoma?

"Osiol moze wyruszyc w daleka podroz, ale to nie uczyni go koniem". Sam jestem ON i mimo ze chcialbym uprawiac np. sporty walki to nie ide probowac, bo wiem ze nic bym z tego nie wyniosl. Wole sie zajac tym, co moje cialo moze "uciagnac".

A wracajac do tematu pelnomocnikow.
Ja i Tynka jestesmy z tej samej uczelni. Nasz BON funkcjonuje stosunkowo dobrze. Tzn. ja nigdy nic szczegolnego nie potrzebowalem stamtad- co najwyzej informacji. Ponoc pod katem dbania o studentow niepelnosprawnych przoduje Krakow- na pewno AGH, Politechnika Krakowska i Akademia Ekonomiczna. Mozliwe ze jeszcze jakas uczelnia krakowska. Anyway, organizuja oni corocznie OSSN- Ogolnopolskie Spotkanie Studentow Niepelnosprawnych, gdzie uczelnie wymieniaja sie doswiadczeniami na gruncie umozliwiania studiowania niepelnosprawnym.
Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni- ot co ;)
Obrazek

piesfafik
Przedszkolak
Przedszkolak

#17 Post autor: piesfafik » 05 maja 2010 16:07

Nie wiem jak wyglada klawiatura w Milionerach, ale wiem, że są do pisania klawiatury z Brailem więc cos mozna zrobic, tylko trzeba chciec. A najlatwiej jest komus powiedziec, że ma postawę roszczeniową i zeby się odczepil.
Ja znam niewidomych i sparalizowanych co no wspinaja się w gorach. Kiedys widzialam film jak tacy dwaj faceci szli razem - w niektorych miejscach doslownie "niosl slepy kulawego". I naprawdę "dobrze im się dzialo". W Polskim przyslowiu to ma wydzwiek ironiczny, ale w tym wypadku oni naprawdę swietnie sobie radzili. To pokazuje, że niepelnosprawni moga bardzo duzo zrobic, ale musza byc solidarni.

Awatar użytkownika
lukasz_m84
Nastolatek
Nastolatek
Kontakt:

#18 Post autor: lukasz_m84 » 05 maja 2010 17:17

Jesli dobrze widzę w TV, to zawodnicy mają przed soba dotykowe ekrany.

Jedna rzecz to to, że ch... wie jak wygladaloby odpowiadanie przy pomocy brajlowskiego urzadzenia - mogloby się to stac sztuka dla sztuki.

Druga rzecz, że zyjemy w kraju demokratycznym, gdzie tendencje dyktuje rynek. Stad mogę sobie powiedziec, że poki nie jestem instytucją do ktorej musi byc dostep, bo mozna u mnie zalatwic czesto rzeczy niezbedne do egzystencji - to w takiej sytuacji mogę powiedziec, że nie jest mi oplacalne montowanie urzadzenia brajlowskiego.

Nie zrozum mnie zle - nie jestem za podejsciem opartym na statystyce, gdzie jesli 0,05% ludzi wymaga pomocy to tak jakby ich nie bylo. Chodzi mi o zdrowe wyposrodkowanie między dostosowywaniem doslownie wszystkiego i wszedzie..., a olewaniem ON, bo jest ich malo w okolicy.

Poza tym ani przez chwile nie wspomnialem nic o postawie roszczeniowej. Bardziej chodzi mi o proby robienia jakichs cudow, ktore na siłę mają udowodnic jakoby nie bylo się niepelnosprawnym.

Pewnie, , że znajda się osoby, ktore robia niestworzone rzeczy majac daną niepelnosprawnosc. Sam z niedowidzacym kolegą wybralem się autostopem z Poznania do Paryza ;) Jednakze jesli chodzi o sporty osob z porazeniem konczyn to oni też potrafia czasem przeginac. Znajomy rehabilitant mowil o przypadkach, gdzie ludzie z porazeniem konczyn dolnych uprawiali jakies sporty zimowe w ogole nie dbajac o swoje nogi - potem konczylo sie odmrozeniami czy dlugotrwalym leczeniem wolno gojacych sie ran.

Zloty srodek to podstawa.
Obrazek

piesfafik
Przedszkolak
Przedszkolak

#19 Post autor: piesfafik » 05 maja 2010 22:00

Lukasz,
Demokracja i kapitalizm to nie to samo. Rynek nie broni praw mniejszosci, ale moze to zrobic demokratycznie ustalone prawo. Jak prawo narzuci karę za dyskryminacje to nagle przestanie się ona oplacac. Zeby tak sie stalo, spoleczenstwo musi demokratycznie zaglosowac, że mniejszosc (np. niepelnosprawni) ma miec takie same prawa jak wszyscy inni. Tak jest w Stanach gdzie mieszkam z moją niepelnosprawna corka. Nie wszystko mi się tu podoba, ale ustawy anty-dyskryminacyjne - bardzo. W praktyce jest roznie, ale przynajmniej są podstawy prawne zeby walczyc o swoje.
To nie o to chodzi zeby kazdy niepelnosprawny wchodzil na Everest, ale zeby jak chce isc na studia, do pracy, kina czy knajpy nic nie blokowalo mu drogi - fizycznie i i nie tylko.
W Polsce jest jeszcze takich barier bardzo wiele, ale pozbyc się ich mozna tylko przez solidarne nadgryzanie ze wszelkich mozliwych stron.

Awatar użytkownika
lukasz_m84
Nastolatek
Nastolatek
Kontakt:

#20 Post autor: lukasz_m84 » 06 maja 2010 00:03

Rynek (sam w sobie, bez centralnego sterowania przez panstwo, czyli np. wspomniane kary za dyskryminacje) broni praw mniejszosci... jesli takowa dostatecznie duzo pieniedzy ;)

To, że tutaj potrafi byc zle niepelnosprawnym jest niestety nie do przeskoczenia. Bo my wszystko chcielibysmy "tu i teraz" - tolerancje, wysokie zarobki, skuteczny wymiar sprawiedliwosci etc. A sprawa jest taka,, że mielismy komunę, w czasie ktorej bylismy odcieci od swiata zachodniego, ktorym tak się zachlystujemy. Dopiero nadganiamy i cudow nie będzie "na hurra". Moze moje wnuki beda mogly powiedziec, że między Polską, a zachodnią Europą nie ma roznic. Potrzeba nam przede wszystkim dojrzec mentalnie, a do tego musi trochę pokolen odejsc, aby te nowe, nieskazone poprzednim systemem, mogly wniesc zupelne inne myslenie (o ile ci mlodzi beda umieli chociaz dodac 2 liczby do siebie, bo nasza edukacja cos znizkuje ostatnio).

Nie wiem jak dlugo Cię nie ma w Polsce, ale tragedii raczej nie ma. Jak widac, na uczelniach funkcjonuja Biura ds Osob Niepelnosprawnych. Ponadto uczelniom zaczyna zalezec na tym, zeby miec niepelnosprawnych studentow bo a)idzie niz i studentow będzie mniej i b) za niepelnosprawna osobą ida grube dofinansowania uczelni na cele rehabilitacyjno - wyrownujace. Zatem ciemnota to co najwyzej pod ludzkimi czaszkami, bo system sprzyja studentom niepelnosprawnym. Budynkow oczywiscie nie da się natychmiast dostosowac, ale wierz mi, że dziala się nad tym.

Z praca faktycznie jest jeszcze slabo - co widac po niektorych postach tutaj. Ale jesliby wziac sprawy we wlasne rece, wziac jakis kredyt dla mlodych przedsiebiorcow czy udac się po dofinansowanie z UE... to juz nie wyglada tak zle ;)

Bywam w kinach, teatrach, parkach wraz ze swoimi sprawnymi i niepelnosprawnymi znajomymi. Moja niepelnosprawnosc moze nie jest wagi superciezkiej, ale osoby z otoczenia z wiekszymi utrudnieniami też daja sobie rade. Takze nie jest zle :)
Obrazek

Awatar użytkownika
luna
Raczkujący
Raczkujący

#21 Post autor: luna » 06 maja 2010 20:02

No pewnie sama ja studiuję w Bydgoszczy na garbary w Wyższej Szkole Gospodarki i rzecznik d/s studentów niepełnosprawnych oraz pełnomocnik gdzie ja często tam staram się wpadać. Tam pracują 2 osoby oddane i na poziomie, starają się pomóc na tyle ile daje prawo. Mnie sporo pomogli nawet załatwili mi zapomogę z tytułu urodzenia niepełnosprawnej córki Leosi. Teraz oni stworzyli fundacje i wezmą moją Leosię pod opiekę, aby mieć dofinansowanie na rehabilitacje i leczenie. Bardzo lubię tam wchodzić i rozmawiać o moich planach i w walce z moimi słabościami (sama jestem niepełnosprawna 2 grupa inwalidzka). Naprawdę dużo dobrego robią dla studentów niepełnosprawnych i nie tylko.
Wiem, że z pracą nie będzie łatwo, ale trzeba zachować optymizm i mieć wiarę, że się uda no i prosić do nieba o siłę i wiarę na szczęśliwe zakończenie swoich marzeń i planów. A poza tym myślę o swoim biznesie i chcę pokazać innym niepełnosprawnym studentom i nie tylko, że nie trzeba się bać.
Pozdrawiam stara studentka 2 fakultet - inżynieria finansowa.

ODPOWIEDZ