Niepełnosprawni w bajkach dla dzieci

Bajki dla naszych pociech

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
KiA
Raczkujący
Raczkujący
Kontakt:

Niepełnosprawni w bajkach dla dzieci

#1 Post autor: KiA » 10 lis 2008 00:53

Nasz Oskar od niedawna zaczał oglądać bajki. Jedną z jego ulubionych jest Elmo z Ulicy Sezamkowej. Fantastyczną sprawą w tej bajce jest fakt, że bardzo często pojawiają sie tam dzieciaczki na wózkach: odcinek z nauką tańca - jedną z tańczących dzieci jest dziewczynka na wózku, odcinek ze zwierzętami - znowu pomiędzy innymi dziecmi pojawia się chłopczyk na wózku z psem.
Moze znacie jeszcze jakieś inne bajki poza "Światem Elmo" z niepełnosprawnymi?
Co myślicie o temacie?
Oskarek ma prawie 3 lata

mama Marcelka
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#2 Post autor: mama Marcelka » 18 lis 2008 22:02

Wydaje mi się, że był już taki temat na Krainie #-o
jednak znaleźć go nie mogę :?
No ale wracając do tematu to na kanale bajkowym dla dzieci o nazwie JimJam
jest bajka 'Barney i przyjaciele' tam też występują dzieci niepełnosprawne.
Ale to są bajki zagraniczne.
W polskich bajkach/programach dla dzieci nie zdarzyło się aby wystąpiła osoba niepełnosprawna.
Przynajmniej Ja nie zauważyłam.
'Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi'
marcelkowy prawiecodziennik- www.marcel.mlody.pl

Awatar użytkownika
olcia1775
Senior
Senior
Kontakt:

#3 Post autor: olcia1775 » 18 lis 2008 22:53

mama Marcelka czy może chodiło ci o wątek o wilku który straszy na wózku?? jak tak to jest to tutaj
http://www.niezwykla-kraina.pl/forum/wi ... 3zku#82648
Obrazek
Ola,mama Patryka z RKiW

Awatar użytkownika
dorkama
Przedszkolak
Przedszkolak

#4 Post autor: dorkama » 19 lis 2008 16:52

W "Szczenięcych latach Clifforda" są dorosłe osoby: niewidoma ogrodniczka i sąsiad na wózku.
<><

Awatar użytkownika
Dorota.IW
Przedszkolak
Przedszkolak
Kontakt:

#5 Post autor: Dorota.IW » 20 sty 2009 20:17

http://www.myspinabifidabook.org/
Znalazłam ciekawą stronkę z bajką napisaną specjalnie dla naszych dzieci.
Niestety w języku angielskim. Jednak tekst nie jest trudny, więc przy podstawowej znajomości angielskiego można ją dziecku przetłumaczyć : )
Obrazek

Awatar użytkownika
Ariccia
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#6 Post autor: Ariccia » 21 sty 2009 10:50

Kapitalna! Dziękuję :)

Aga_F
Noworodek

#7 Post autor: Aga_F » 21 sty 2009 14:08

Przyjrzyjcie się również obrazkom z "Franklina". Borsuk zdecydowanie chadza w ortezach i z kulami.
Pozdrawiam
Aga_F

Awatar użytkownika
Dorota.IW
Przedszkolak
Przedszkolak
Kontakt:

Re: Niepełnosprawni w bajkach dla dzieci

#8 Post autor: Dorota.IW » 16 lut 2011 00:23

Obrazek

Awatar użytkownika
Anna28
Mistrz
Mistrz

#9 Post autor: Anna28 » 16 lut 2011 12:38

Jeżeli ktoś ma Cbbebies to bywa tam Pinki Dinki Du z chłopczykiem na wózku, Listonosz Pat przesyłki specjalne, dziewczynka na wózku, a na Pley Hause Disney jest Maniek Złota Rączka i jest tam dorosły pracujący nawózku więcej nie pamiętam
Mama Malwinki RKiW
Obrazek
"... nie chciałabym mieć zdrowego, sprawnego dziecka, bo to dziecko mogłoby nie być tobą, ale zupełnie kimś innym..." (Jodi Picoult)

Maria Toszka
Raczkujący
Raczkujący

#10 Post autor: Maria Toszka » 16 lut 2011 12:48

Kurcze, ja nie mogłam nic wyszukać, nie mam tego kanału Cbbebies, mój maluszek to dopiero wkracza w bajki , ale chętnie bym mu puszczała z dziećmi takimi jak on, tylko w jakim pakiecie i na jakiej platformie macie ten kanał, u mnie nie ma (mam Cyfrę)?
mama Patryka z MPD

Awatar użytkownika
DomTom
Przedszkolak
Przedszkolak
Kontakt:

#11 Post autor: DomTom » 16 lut 2011 13:03

No Minimini bajka "Małgosia i buciki", w jednym odcinku chłopczyk jeżdżący na wózku konstruuje modele samolotów.
Też na Minimini "Niedźwiedź w dużym niebieskim domu", niewidoma wiewiórka, a przy okazji miś tłumaczy innym zwierzątkom, że są też zwierzątka niesłyszące i jeżdżące na wózkach.
Obrazek
Obrazek
Dominika i Tomek - rodzice Kamilka RKiW

Awatar użytkownika
Anna28
Mistrz
Mistrz

#12 Post autor: Anna28 » 16 lut 2011 13:08

Maria Toszka pisze:Kurcze, ja nie mogłam nic wyszukać, nie mam tego kanału Cbbebies, mój maluszek to dopiero wkracza w bajki , ale chętnie bym mu puszczała z dziećmi takimi jak on, tylko w jakim pakiecie i na jakiej platformie macie ten kanał, u mnie nie ma (mam Cyfrę)?
no na Cyfrze jest MiniMini, Ceebiebies był na Cyfrowym Polsacie niestety od 1 lutego też nie ma, podobno jest na N i w niektórych TV kablowych, możesz poszukać tych bajek na Chomiku tam mają wszystko
Mama Malwinki RKiW
Obrazek
"... nie chciałabym mieć zdrowego, sprawnego dziecka, bo to dziecko mogłoby nie być tobą, ale zupełnie kimś innym..." (Jodi Picoult)

maleńka
Senior
Senior

#13 Post autor: maleńka » 16 lut 2011 15:41

Jest na N potwierdzam i dzisiaj była bajka o gotowaniu dzieci robiły ciasto i był chłopczyk na wózku , w tym kanale często pokazują dzieci wózkowe.

Maria Toszka
Raczkujący
Raczkujący

#14 Post autor: Maria Toszka » 16 lut 2011 15:49

dzięki za odpowiedź, Cyfra włąsnie mi się kończy umowa i zastanawiamy się co wybrać ale chyba weźmiemy jednak tę N ,dużo dobrago słyszałam chociaż w sumie wszędzie jest to samo a czasu brak na to oglądanie telewizji :) (przynajmniej , może jestem niezorganizowana )
mama Patryka z MPD

Eliza1
Noworodek

#15 Post autor: Eliza1 » 21 mar 2011 12:22

hej,
A chodzi o bajki do oglądania czy do czytania? Jest fajna stronka z bajkami do czytania:
http://bajblog.pl/
Mają tam jedną bajkę o niepełnosprawnej ośmiorniczce. I co ważne - ładne ilustracje.

Awatar użytkownika
Martek
Niezwykły
Niezwykły
Kontakt:

#16 Post autor: Martek » 17 maja 2012 18:04

Bajki, które oswoją z niepełnosprawnością
Autor: Beata Rędziak, Źródło: inf. własna

„Tuż pod moim nosem” to tytuł zbioru bajek psychoedukacyjnych, które mają oswoić przedszkolaków z tematyką różnych rodzajów niepełnosprawności. Pomysłodawcy przedsięwzięcia wierzą, że bajki trafią nie tylko do dzieci, ale także do ich rodziców i opiekunów.

Dlaczego to takie ważne? – Jestem matką dwóch dziewczynek, 11-letniej Julki i 8-letniej Hanki. Hania na wskutek błędu lekarskiego urodziła się z masywnym niedotlenieniem mózgu i cierpi na najcięższą odmianę mózgowego porażenia dziecięcego. Zauważyliśmy, że gdy przychodzą do nas różni ludzie, koleżanki do starszej córki, nie wiedzą, jak się zachować wobec Hanki. Niektórzy np. nie witają się z nią, nie zauważają jej, a niektórzy wręcz odwrotnie – wgapiają się w Hankę. Stąd pojawił się pomysł, by trafić do świadomości ludzi poprzez bajki – opowiada Katarzyna Łukasiewicz, założycielka Fundacji Oswoić Los z Lublina oraz pomysłodawczyni projektu.

I tak powstały autorskie bajki, które poruszają problem różnych rodzajów niepełnosprawności, m.in. autyzmu, niepełnosprawności ruchowej czy zespołu Downa. Projektem zainteresowały się liczne przedszkola, dzieci chcą słuchać takich bajek. – Jesteśmy zapraszani do szkół i przedszkoli, czytamy bajki, rozmawiamy. Ostatnio byłam ze starszą córką we Włodawie na spotkaniu z dziećmi z klas I-III, było 250 dzieci. Były świetnie przygotowane do spotkania, zadawały bardzo ważne pytania – mówi Łukasiewicz.

Do książki dołączona jest płyta, na której bajki czytają m.in. prezydentowa Anna Komorowska, Olek Klepacz, lider zespołu Formacja Nieżywych Schabuff, i Piotr Bańka, muzyk.

W projekt włączył się Urząd Marszałkowski w Lublinie; zakupił 500 sztuk tomiku „Tuż pod moim nosem” i rozesłał je do wszystkich przedszkoli w województwie.

– Moim marzeniem jest dotrzeć do szkół i przedszkoli w całej Polsce i o to będziemy się starali – planuje Łukasiewicz.

Więcej informacji o projekcie na stronie http://www.bajkipsychoedukacyjne.pl

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1 ... 17.05.2012
Pozdrawiam serdecznie-Marta
Obrazek
Blog Asi - zapraszam

Awatar użytkownika
armiatka
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#17 Post autor: armiatka » 22 lut 2013 13:13

Z myślą o Polusi i jej licznych koleżankach i kolegach rozsianych po całej Polsce tworzę na YouTubie playlistę z bajkami, gdzie występują niepełnosprawne dzieci, bohaterowie, wózkersi. Jeśli mieli byście propozycje jakiś bajek wysyłajcie mi na priva. Będę systematycznie uzupełniać naszą playlistę o nowe bajki.
Tymczasem zachęcam do oglądania. http://www.youtube.com/watch?v=koCjojBo ... ZZhlznd4ro
"Życie można przeżyć tylko na dwa sposoby:
albo tak, jakby nic nie było cudem,
albo tak, jakby cudem było wszystko."
A. Einstein

Kasia - Mama Poli z RK i W i Hani

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maliszenka
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#18 Post autor: maliszenka » 07 cze 2013 09:02

Dziś Matiś oglądał bajkę troskliwe misie gdzie był chłopczyk na wózku,ale miał radości. Krzyczał, że Adaś (chłopczyk na wózku) ma taki wózek jak on:) Powinni częściej puszczać takie bajki.... Znacie jeszcze jakieś takie bajki z bohaterami na wózku?
Obrazek
Marzena mama Mateuszka RKiW
http://materosn.blogspot.com/

Awatar użytkownika
maliszenka
Mistrz
Mistrz
Kontakt:

#19 Post autor: maliszenka » 07 cze 2013 09:07

armiatka pisze:Z myślą o Polusi i jej licznych koleżankach i kolegach rozsianych po całej Polsce tworzę na YouTubie playlistę z bajkami, gdzie występują niepełnosprawne dzieci, bohaterowie, wózkersi. Jeśli mieli byście propozycje jakiś bajek wysyłajcie mi na priva. Będę systematycznie uzupełniać naszą playlistę o nowe bajki.
Tymczasem zachęcam do oglądania. http://www.youtube.com/watch?v=koCjojBo ... ZZhlznd4ro
Nie działa:(
Obrazek
Marzena mama Mateuszka RKiW
http://materosn.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Martek
Niezwykły
Niezwykły
Kontakt:

#20 Post autor: Martek » 03 paź 2013 11:07

"Leon i jego nie-zwykłe spotkania" to pomoc dla rodziców, którzy chcą rozpocząć z dzieckiem rozmowę o niepełnosprawności. W sposób zrozumiały dla kilkulatka pokazuje, że wózek inwalidzki nie stanowi bariery w nawiązywaniu dziecięcych przyjaźni. Przeżywanie niezwykłych przygód jest równie fascynujące dla wszystkich dzieci, a niepełnosprawność nie jest tu ani tematem tabu, ani tym bardziej przeszkodą podczas dziecięcych "podbojów świata".
W Polsce podejmowane są próby usuwania barier przestrzennych, edukacyjnych i ekonomicznych z życia osób niepełnosprawnych. Wciąż jednak mało jest inicjatyw na rzecz zmiany świadomości społecznej i działania na rzecz integracji społecznej, które to de facto otwierają osobom z dysfunkcją ruchową możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Pamiętajmy, że "inne" traktowanie osoby niepełnosprawnej tylko pogłębia jej niepełnosprawność, przede wszystkim, w sferze jej starań wchodzenia w relację z drugim człowiekiem.

Cykl książek dla dzieci "Leon i jego nie-zwykłe spotkania" to doskonały pomysł na próbę zmiany postaw społecznych i oswajanie dzieci sprawnych z niepełnosprawnością ich koleżanek i kolegów. Jeśli pracę w tym zakresie zacznie się na wczesnym etapie życia dzieci, to jest ogromna szansa, że kolejne pokolenie będzie z większą tolerancją i otwartością przyjmowało niepełnosprawność. Trzeba o to zawalczyć! Ta książka dla dzieci świetnie się temu przysłuży, dlatego też gorąco ją polecam.
Źródło: Leon i jego nie-zwykłe spotkania

Książkę można nabyć poprzez stronę internetową fundacji (www.fundacjaverba.org.pl) oraz w sieci księgarni Matras. Utwór adresowany jest do dzieci od 4 roku życia.
Pozdrawiam serdecznie-Marta
Obrazek
Blog Asi - zapraszam

beatka 23
Noworodek

#21 Post autor: beatka 23 » 18 gru 2013 22:36

Ciastek ( niepełnosprawność ruchowa ) i Trzy Ślepe Myszki w ,, Shreku''
niewidomy Garrett w ,, Magiczny miecz - legenda Camelotu''
,, Dzwonnik z Notre Dame'', Nemo, Dzielny Ołowiany Żołnierzyk
Mały Tim w ,, Opowieści wigilijnej''

ODPOWIEDZ