Mutyzm funkcjonalny

Informacje na temat innych schorzeń powiązanych z Riw i nie tylko

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Martek
Niezwykły
Niezwykły
Posty: 13315
Rejestracja: 02 maja 2005 12:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Mutyzm funkcjonalny

#1 Post autor: Martek » 07 maja 2013 11:02

Joasia, jak tylko namierzymy odpowiedniego lekarza psychiatrii dziecięcej, będzie diagnozowana w kierunku mutyzmu funkcjonalnego. Mamy bowiem niemal 100-procentową pewność, że jest nim dotknięta, konkretnie mutyzmem selektywnym i być może sytuacyjnym (jest jeszcze histeryczny, ale ten rodzaj Joasi akurat nie dotyczy).

1. mutyzm selektywny (wybiórczy) to rodzaj mutyzmu, który charakteryzuje się tym, że dana osoba komunikuje się tylko z wybranymi przez siebie osobami.

2. mutyzm sytuacyjny - jak nazwa wskazuje, osoba przestaje mówić w związku z jakąś nieprzyjemną i stresującą lub nową sytuacją.

Joasia nawiązuje bardzo dobry kontakt z osobami, które mają w sobie to coś, co sprawia że od pierwszego wejrzenia zyskują jej sympatię bądź z takimi, co do których dopiero z czasem nabiera pewności, że są jej niekłamanie życzliwi i odkryje ich wewnętrzne ciepło. Z łatwością wyczuwa, że ktoś jej nie lubi a tylko sili się na okazywanie sympatii "bo tak wypada" i do takiej osoby nie odezwie się za nic w świecie. Podobnie jak obojętnych jej ludzi nie pozdrowi ich zwykłym "dzień dobry" ani tym bardziej zagadnięta nie odpowie.
Jest to poważny problem, ponieważ przez niektóre osoby jest postrzegana jako niewychowana niekulturalna dziewczynka. I już wcale nie chodzi o to, jak my rodzice jesteśmy przez te osoby postrzegani.
Problem w tym, że Joasia zawsze będzie stykała się z różnymi ludźmi, także tymi, których nigdy nie polubi, a będzie od nich w jakiś sposób zależna (np. nauczyciele), a istniejąca póki co w jej w głowie blokada utrudnia nawiązywanie prawidłowych relacji.
Ma to także negatywny wpływ na jej wyniki w nauce. Generalnie Joasia jest piątkowo-czwórkową uczennicą, ale głównie ze sprawdzianów. Odpytywana wypowiada się na głos tylko u nielicznych nauczycieli i tak np. mimo, że jest świetna z angielskiego będzie miała słabą ocenę na świadectwie. :(
Przykra jest ta myśl, bo żadnej w tym winy mojego dziecka nie ma, a zostanie ukarane gorszą oceną, choć zgodnie z zaleceniami OPP sposób sprawdzania wiedzy i jej egzekwowanie ma być dostosowywany do możliwości Joasi.

Może ktoś z Was ma podobny problem ze swoją pociechą i zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami na złamanie tej blokady.
Zanim dostaniemy się na wizytę lekarską minie sporo czasu, a szkoda, by upływał bezproduktywnie.
Na forum zaglądają rodzice z Krakowa. Może akurat ktoś zna dobrego specjalistę dziecięcego i może z czystym sumieniem polecić?
Pozdrawiam serdecznie-Marta
Obrazek
Blog Asi - zapraszam

Awatar użytkownika
malwina2422
Przedszkolak
Przedszkolak
Posty: 263
Rejestracja: 15 sty 2013 21:11
Lokalizacja: Krotoszyn

Re: Mutyzm funkcjonalny

#2 Post autor: malwina2422 » 07 maja 2013 11:57

Pozwolę się wtrącić, z mojej rodziny jest dziewczyna, w sumie to już pannica, ma 19 lat, u której właśnie zdiagnozowano rodzaj mutyzmu wybiórczego. Kontaktowała się z wybranymi osobami, w domu rozmawiała z nimi w sposób normalny, a wśród obcych tylko na ucho, z tego co się orientuję z wiekiem to trochę się złagodziło, ale na terapię uczęszcza nadal.
Obrazek


Malwina

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika